PTTK Klucze na Jasnej Górze

31 marca 2019

W niedzielę 10 marca członkowie Oddziału PTTK Klucze im. Zbigniewa Czapnika, udali się na Jasną Górę, by uczestniczyć w XXXV Pielgrzymce Przewodników Turystycznych.

Tegoroczna była organizowana przez Oddział PTTK w Zakopanem. O godz. 8.00 wprowadzono poczty sztandarowe, odśpiewano hymn przewodników, a następnie uroczystą Mszy św. odprawił J.E. ks. bp. pomocniczy diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej- dr Krzysztof Zadarko. Były grupy z całej Polski. Byliśmy i my. Po Mszy św. przeszliśmy do auli o. Augustyna Kordeckiego, gdzie odbyły się dwie prelekcje: "40 rocznica pierwszej pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II do Częstochowy" - wspominał tamte dni kustosz o. Stanisław Rudziński i "Śladami Jana Pawła II na Podhalu"- przypomniał wiceprezes Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem- przewodnik Andrzej Stanek. Pielgrzymka zakończyła się jasnogórskim ślubowaniem przewodników.
Na zakończenie, podsumowania pielgrzymki dokonał ks. biskup, dziękując wszystkim za zaangażowanie i wytrwałość w roli przewodników zarówno na szlaku, jak i w życiu osobistym.
Nasza grupa turystyczna zaplanowała w drodze powrotnej odwiedzenie Złotego Potoku, a w nim pałacu hrabiego Raczyńskiego i obok dworku, gdzie mieszkał jakiś czas Zygmunt Krasiński, pięknie położonych nad stawem Irydion, oraz znanej "Pstrągarni". Pokrzepieni duchowo i najedzeni, wieczorem wróciliśmy do Klucz. J.Dz..